Skautské centrum Vinice v Pardubicích „V srdci města, na dosah přírody.“

Zázemí a vybavení | Vnitřní prostory | Venkovní plochy | Příměstské tábořiště | Okolí | Ceny | Kontakt

Skautské centrum Vinice (SCV) je moderní skautská základna a příměstské tábořiště s celoročním provozem. Skautské centrum jako celek, nebo jen vybrané prostory umožní realizaci velmi širokého spektra Vašich aktivit. Téměř vše, co potřebujete pro Vaši akci, najdete u nás. Buďte vítáni.

Zázemí a vybavení SCV

Naše skautské centrum nabízí tradiční a současně moderně vybavené vnitřní prostory pro uspořádání oddílové výpravy, pracovní schůzky a porady týmů, vzdělávacího kurzu, přednášky, semináře, školení, zkoušky, rukodělného workshopu, besídky, projekce, divadelního představení, tanečního kurzu či koncertu. Venkovní plochy umožňují v areálu SCV uspořádat velké množství sportovních a pohybových aktivit včetně příměstkého tábora. Další pestré možnosti se nabízejí v bezprostředním okolí SCV. Rychlé připojení k internetu skrze WiFi v téměř celém areálu. Přízemí SCV je samozřejmě bezbariérově přístupné.

10 důvodů pro volbu SCV

Věříme, že níže uvedených TOP 10 našeho areálu Vás přesvědčí o správnosti Vaší volby pro uskutečnění akce právě u nás v Pardubicích.

Skautské centrum Vinice

 1. je moderní areál s bohatým a kvalitním vybavením,
 2. optimálně dopravně dostupný z celé ČR,
 3. sousedící s přírodním parkem Vinice,
 4. nabízející vnitřní lezeckou stěnu a venkovní boulder,
 5. sportování i stanování umožní velké travnaté hřiště s osvětlením,
 6. na míčové hry lze použít antukový kurt s vybavením,
 7. ke koupání nebo jízdě na našich lodích vybízí okolo tekoucí řeka Chrudimka,
 8. to vše umístěné téměř v centru Pardubic,
 9. s parkováním na vlastním uzavíratelném pozemku,
 10. vysokorychlostní optické připojení do sítě Internet.

Vnitřní prostory

Vnitřní prostory jsou členěné na dvě samostatně fungující části, které lze otevřením jedněch spojovacích dveří propojit v jeden komplexní celek. Obě části mají svůj samostatný vchod a sociální zařízení. První ‒ „skautská“ část ‒ slouží zejména pro pravidelnou skautskou činnost. Do této části se vchází z boku. Zpředu, hlavním vchodem, se návštěva dostane do druhé ‒ „veřejnostní“ části.

Skautská část

Pro přístup do této části budovy se používá tzv. „skautský vchod“. Tento vchod je určen pro vstup do kluboven pro pravidelnou činnost. Je z boku budovy, zleva, kolem petanqové dráhy.

V přízemí SCV je ve „skautské“ části především pět kluboven, z toho 3× větší (25‒30 lidí) a 2× menší (10‒15 lidí). K využití je též rukodělná dílna a kuchyně. Sociální zařízení včetně WC pro vozíčkáře. Na chodbě u vstupu je horolezecká stěna.

V patře ‒ přesněji na 2. NP ‒ se nachází malý sál, orgovna, zasedací místnost a kuchyně. Další místnosti, které se zde nacházejí, jsou trvale obsazené pro potřeby a činnost 12. střediska Polaris.

Skautské klubovny (místnosti 002‒006, 009)

Ve všech klubovnách jsou dřevěné stoly a lavice, police a skříně, nechybí nástěnky a věšáky na svršky. Každá klubovna v přízemí má samostatné dveře do atria s ohništěm. Součástí všech kluboven je PC připojené k internetu. Na podlaze jsou dubové parkety. Klubovna Oldskautů je navíc vybavena kuchyňským koutem.

Rukodělná a výtvarná dílna (008 ‒ VYTV)

Tato místnost je určena zejména pro rukodělnou činnost oddílů. Kromě vstupu z chodby lze vyjít rovnou ven, na antukové hřiště. K dispozici je tu nářadí a vybavení pro práci se dřevem i kovem. Pro práci s keramikou jsou k dispozici ruční nástroje, 2 hrnčířské kruhy a vypalovací pec. Na veškeré rukodělné aktivity jsou v místnosti 4 stoly s masivní dubovou deskou. K dispozici je kuchyňský kout s teplou vodou a na zemi je krytina z PVC.

Při akcích s větším počtem účastníků se z této místnosti stává „mobilní kuchyní“. Přesunutím stolů podle potřeby vznikne velký prostor pro vaření i mytí nádobí. Na vaření jsou k dispozici 3× tříplotýnkové a 2× velkokapacitní průmyslové (8,6 kW) propan-butanové vařiče. Přesto je návštěvě dostupná kuchyňka ‒ v přízemí (026 ‒ KuchV) nebo v patře (107 ‒ KUCH).

Kuchyně (026 ‒ KuchV)

Označujeme ji sice jako „velká“, nikoliv však rozlohou, ale počtem sad nádobí, počtu hrnců a nástrojů a dalšího vybavení ‒ plastové a nerezové tácy, termosky (4× 3 l a 2× 5 l), varná nádoba na čaj (5 l) a kávu (5 l). V obou kuchyních dohromady je 200 sad příborů a talířů (hluboký, plochý, desertní), sklenic (0,5 l), hrnků na čaj a hrníčků na kávu včetně podšálků. A pokud by i to bylo málo, poskytneme naší návštěvě kamna s troubou na tuhá paliva, umístěná ve venkovním skladu.

Pro zjednodušení lze hotové jídlo zakoupit a hromadně dovézt z nedaleké veřejné jídelny. Na jeho výdej poskytneme pojízdný ohřívač potravin se 3 oddělenými nerezovými nádobami.

Horolezecká stěna

Lezecká vnitřní stěna ‒ typická „překližka“ ‒ nabízí několik samostatných lezeckých cest, body postupového jištění (nýty) ve dvou liniích a dvoje horní jištění „top-rope“ (řetězy). Po domluvě je k dispozici potřebný lezecký materiál (sedací úvazky, lano, jistící pomůcky, helmy).

Malý sál (102 ‒ MSAL)

Rozhled na téměř celý areál SCV, paprsky slunce sem zasvítí jako první, skoro 70 m2 plochy. Koberec na podlaze ‒ vhodné na spaní, relaxaci, na sezení či na válení… Toto je jedna z nejkrásnějších místností v celém SCV

Orgovna (104 ‒ ORG)

Volná klubovna jen se základním vybavením ‒ židle, stůl poslouží jako zázemí pro organizátory ‒ odtud i název této místnosti „Orgovna“. K dispozici je PC připojené k internetu.

Zasedací místnost (106 ‒ ZAS)

Vše, co potřebujete pro Vaši poradu, najdete zde. Kolem eliptického konferenčního stolu je místo pro 16 až 20 sedících. I dlouhé vysedávání je příjemné na polstrovaných židlích. Z technických prostředků nabízíme:

 • přenosný dataprojektor včetně projekčního plátna
 • PC připojené k internetu
 • multifunkční zařízení pro barevný tisk, kopírování a skenování
 • přístup k Internetu přes kabel i WiFi
 • kvalitní notebook a ozvučení

Přípravu občerstvení a pití lze jednoduše zajistit ze sousední kuchyňky, přímo propojené s touto „zasedačkou“. A k tomu knihovna se základní nejen skautskou literaturou.

Kuchyně (107 ‒ KUCH)

Pro přípravu stravy je zde k dispozici běžné kuchyňské vybavení. Základní set postačí pro 40 strávníků. Mimo linky s dřezem je zde k dispozici lednice s mrazákem, varná deska, mikrovlnná trouba a myčka.

Chodba (101 ‒ CHOD)

Tento prostor s betonovou podlahou (drátkobeton) je vhodný nejen na zřízení míst pro výdej stravy, ale i jako výstavní prostor.

Veřejnostní část

Velký společenský sál se zázemím (017 ‒ VSAL)

170 m2 dubových parket podlahové plochy v kombinaci s vybavením poskytne prostor pro mnoho aktivit. Velké francouzské dveře neježe zpřístupní dřevěnou terasu ale i celý prostor velmi prosvětlí.

Kombinace výkonného dataprojektoru, velkého promítacího plátna a možnosti zatemnění celého sálu je zárukou kvalitní projekce. Dobrý poslech zajistí prostorově umístěná aparatura.

Až 140 míst k sezení, mnoho dalších variant lze připravit rozmístěním stolů a židlí. Pro kapelu nebo účinkující můžeme nabídnout 28 m2 variabilně skládacího pódia. Akci lze nasvítit bílými reflektory nebo barevnými LED světly. Velký sál sousedí s místností poskytující zázemí pro akci, servis pro účinkující.

Nabídka venkovních ploch

Velké travnaté hřiště nabízí prostor nejen pro sportovní a pohybové aktivity, ale i jako plocha pro stanové městečko ‒ příměstský tábor. Za budovou, na severní straně areálu je zákoutí s ohništěm a posezením u něj.

Na volejbal, nohejbal, tenis, vybíjenou, přehazovanou či jiné aktivity je k dispozici antukový kurt včetně příslušenství ‒ sloupků na síť a empire (sedátka pro rozhodčí).

Oblíbenou hru nejen francouzských seniorů si můžete zahrát na pétanque dráze, která se nachází podél západní části budovy. K dispozici je několik herních sad pro tuto pohodovou hru. Sami si musíte zajistit jen víno.

Náš lezecký bouldr ‒ umělý šutr s lezeckými chyty ‒ je 2,5 metru vysoký a 3 metry dlouhý, na šířku má asi metr. Tři jeho stěny jsou šikmé až svislé, jedna je převislá. A co že to bouldrování vlastně je? Jedná se o lezení v malých výškách, které nevyžaduje jistící pomůcky (lano, karabiny). Případný pád či odskok je ztlumen měkkým povrchem, v našem případě z drobných kamínků ‒ kačírku.

Areál SCV nabízí parkování na vlastním parkovišti, oplocený areál lze podle potřeby uzavřít.

Po domluvě je pro návštěvy SCV k dispozici další příslušenství a vybavení:

 • kanoe a pramice, vesty, pádla, barely
 • sportovní pomůcky ‒ fotbal, volejbal, frisbee, softbal, ringo
 • garáž na uzamčení kol a materiálu

Příměstské tábořiště

Tábořiště v areálu SCV je koncipováno spíše jako příměstské. Na travnaté ploše lze postavit turistické stany, tee-pee a ve vymezeném prostoru stany vyžadující zatloukání velkých kolíků.

Pro táboření nabízíme:

 • 6× podsadové stany, 2× šapitó, 1× tee-pee 7 m, 6× tee-pee 6 m
 • velká kamna s troubou
 • kompletní vybavení táborové kuchyně pro cca 40 ‒ 50 osob
 • opravdu velké množství tyčoviny (8 m3) a dostatek vázacího materiálu

Okolí základny, možné aktivity

O tom, že SCV je téměř v centru města a na dosah přírody zároveň, není při pohledu na mapu pochyb. Do centra města je to 10 minut pěšky.

Pro sportovní vyžití najdete kousek od skautského centra na příklad:

 • Aqupark ‒ plavecký areál
 • lezecký pilíř (cca 15 metrů vysoký s řadou jištěných cest)
 • v zimě bruslení na „Maťáku“ (Matiční jezero) nebo přímo na Chrudimce

Pro skautské aktivity bude zřejmě zajímavější:

 • zrekonstruovaný park Vinice se spoustou různorodých ploch a místa na hry,
 • Chrudimka na vodní hrátky a koupání,
 • nedaleká přírodní rezervace Nemošická stráň, která zvláště na jaře nabídne oku i objektivu svoji krásu,
 • Kunětická Hora s hradem co nemá jméno (po nadjezdech je to největší kopec v okolí).

Na kole jsou vám dostupné další cíle ‒ meandry Orlice, lesy kolem Borohrádku, lezecké terény na Škrovádu, přírodní telocvična na Podhůře u Slatiňan, … A v kombinaci s cyklobusem se dostanete ještě dál ‒ Železné hory, Sečská přehrada, Keltská stezka, …

Možnosti nákupu

V nedalekých hypermarketech (Kaufland, Billa, Lidl…) lze nakupovat denně do 21 hodin.

Geocaching

I v okolí základny se můžete zabavit díky této globální hře, ale luštit místní mysterky začněte raději předem.

Ceny pronájmu

Cena pobytu závisí na počtu návštěvníků a délce nájmu. Delší akce s větším počtem účastníků jsou levnější.

Ke každé akci poskytujeme v ceně určité prostory a vybavení. Do ceny je již zahrnuta spotřeba elektrické energie, teplá voda a v zimě cena tepla za vytápění ústředním topením.

Cenu Vám obratem sdělíme, když nám Vaše požadavky napíšete do kontaktního formuláře.

Pro představu uvádíme ceny dvou typických akcí:

 • Víkendové setkání pro 100 osob. Za osobu a pobyt od pátku do neděle je cena 180 Kč. K dispozici Vám bude Velký sál (včetně ozvučení, projekce), klubovny s PC, místnosti pro organizátory, kuchyň včetně příslušenství a dalšího vybavení pro realizaci akce.
 • Sobotní akce pro 40 osob s možností přepsání do neděle. Za osobu a pobyt od soboty do neděle je cena 130 Kč. K dispozici Vám bude Velký sál (včetně ozvučení, projekce), Malý sál na přespání, místnost pro organizátory a kuchyň včetně příslušenství a další vybavení pro realizace akce.

Prostory a vybavení SCV umožňují i souběh menších akcí, aniž by se navzájem jejich účastníci rušili.

Kontakt

Kontaktní osoba SCV

Petr Fiala ‒ Figy
manažer projektu
Skautské centrum Vinice v Pardubicích
email: petr.fiala@skauti-pardubice.cz
telefon: 736 605 535 (STS)


Financováno z Regionálního operačního programu soudržnosti Severovýchod.

Regionální operační program NUTS II Severovýchod Investice do vačí budoucnosti: Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj

Partnerem tohoto projektu je Statutární město Pardubice a Krajský úřad Pardubického kraje.

Město Pardubice Pardubický kraj