30. ročník Atletického přeboru skautů a skautek a 17.ročník Atletického čtyřboje vlčata světlušek

10. 10. 2020 (14:13) napsal (Petr Fiala) | žádné komentáře | kategorie: ,

V sobotu 3. října 2020 se uskutečnil jubilejní 30. ročník Atletického přeboru skautů a skautek jehož součástí byl 17. ročník Čtyřboje vlčat a světlušek.

Třicítka ročníků Atletický přeborů se v tomto tradičním podzimním termínu uskutečnily za různých počasí, které lze označit od „sportovně příznivé“ nebo „příjemné babí léto“ až po „psa by nevyhnal“.

Letos nám byl sv. Petr velmi nakloněn, velmi příznivou předpověď potvrdilo krásné sobotní počasí – teplo, sluníčko, byť trochu větrno – jedno z nejkrásnějších co pamatuji… Radost závodit. Bohužel, na podzim to (zřejmě) byla jedna z posledních skautských akcí.

Opět se soutěžilo na polytanovém povrchu atletického stadionu na hřišti ZŠ Benešovo náměstí. Některé pomůcky a vybavení pro konání atletických disciplín nám opět zapůjčil školní atletický klub ŠAK Pardubice. DÍKY!

Závody skautů a skautek byly doplněny nesoutěžní disciplínou „Jarmila“. Touto cestou jsme si dovolili připomenout fenomén nejstaršího svěťáku ženské atletiky v běhu na 800 m časem 1:53,28 sec. Jarmily Kratochvílové a jejího výkonu z roku 1983 v Mnichově. Disciplína se spočívala v co nejrychlejším uběhnutí sprinterského úseku s tažením pneumatiky uvázané k pasu. Tato netradiční disciplína byla zároveň ukázkou a vzpomínkou na tréninkové metody, které v jejím podání společně s trenérem Miroslavem Kváčem byly vskutku „tvrdé“.

Organizátoři, rozhodčí a pomocníci si své odpracovali za příjemného počasí. Za jejich pomoc jim patří mé velké poděkování.

Závody, vzhledem k menšímu počtu závodníků ve skautských kategoriích skončily v brzkém odpoledni.

Časy byly měřeny ručně na digitálních stopkách, letos nebyl podán žádný protest. Soutěže proběhly bez zranění a úrazů.

Statistika účastníků, přehled středisek a oddílů

Letošního ročníku se zúčastnila 3 skautská střediska bývalého ORJ Pardubice, v 5 oddílových výpravách startovalo 53 závodníků, z toho 8 světlušek a 24 vlčat a 16 skautů a 5 skautek. Doufáme, že na příští ročník si najde cestu více závodníků.

O fous

V běhu Juniorek na 250 m se Johance Křížové (2011) [10/02] podařilo výkonem 0:46,09 s překonat rekord z roku 2015 své sestry Emy Fialové (2005) [10/02] s hodnotou 0:46,44 s. O kousek – čili o pověstný fous však skončila v celkovém pořadí na druhém místě za vítězkou Natálií Veselou (2011) [07/17] 0:46,08 s, která se stala svým výkonem novou držitelkou rekordu v běhu na 250 m v kategorii Juniorek.

Druhým letošním rekordem je pak výkon v kategorii nejmladších skautů. Ve finále v běhu na 60 m překonal Štěpán Macek (2008) [07/07] výkonem 8,47 rekord z roku 2012 svého oddílové předchůdce Martina Ženky [07/07] s hodnotou 8,55 s.

Přehled všech rekordů je zde: https://atletika.skauti-pardubice.cz/rekordy

Výsledky, aneb jak to letos dopadlo…

Kompletní výsledky najdete na webu Skautského atletického přeboru. Zde jsou i výsledkové listiny jednotlivých soutěžních kategorií. Výsledky zpracoval pořadatel závodů – 12. středisko Polaris.

Soutěž smeček vlčat – 2010 a mladší

 1. 4. smečka vlčat, 12. středisko Polaris Pardubice (222,4 bodů)
 2. 7. chlapecký oddíl Sedmička, 7. přístav Sedmička Pardubice (108,6 bodů)
 3. 2. oddíl, 10. středisko Dívčí Pardubice (2,0 bodů)

Soutěž rojů světlušek – 2010 a mladší

 1. 17. dívčí oddíl Sedmnáctka, 7. přístav Sedmička Pardubice (123,0 bodů)
 2. 2. oddíl, 10. středisko Dívčí Pardubice (41,0 bodů)

Soutěž oddílů skautů – 2004–2009

 1. 7. chlapecký oddíl Sedmička, 7. přístav Sedmička Pardubice (210,0 bodů)
 2. 4. chlapecký oddíl Horizont, 12. středisko Polaris Pardubice (108,0 bodů)

Soutěž oddílů skautek – 2004–2009

 1. 17. dívčí oddíl Sedmnáctka, 7. přístav Sedmička Pardubice (72,0 bodů)
 2. 2. oddíl, 10. středisko Dívčí Pardubice (48,0 bodů)

Zpracování výsledků

Web Atletického přeboru je jednak přelomovým ve způsobu zpracování výsledků (včetně přihlašování a registrace všech závodníků), ale zejména v přehledu výsledků, které jsou k dispozici okamžitě po zadání posledního výkonu, včetně výsledků kompletních. Letošní ročník byl zpracován on-line. Příští ročník bude zřejmě zpracováván obdobným způsobem, čili výsledky budou dostupné dříve, než je vytiskneme a přilepíme na okno.

Veškerou práci nad novým systémem – od návrhu po jeho realizaci – odvedl Petr Morávek – Moráva. Od spuštění nového webu Atletického přeboru se postupně snažíme doplnit všechny výkony ze všech dosavadních ročníků. Máte-li nějaké připomínky či náměty na provoz tohoto systému, napište svůj mail, včetně těch pochvalných na petr.moravek@skauti-pardubice.cz.

Fotografie

Výběr fotografií z letošního ročníku jsou na webu střediska. Děkuji všem fotografům za poskytnuté obrázky. Pokud máte další fotky z letošních závodů, podělte se s námi o Vaše fotografie. Děkujeme předem.

Poděkování

Na závěr bych chtěl osobně za pořádající 4.oddíl Horizont, 12. středisko Polaris poděkovat všem pomocníkům z řad činovníků a rodičům za pomoc, která přispěla ke zdárnému průběhu celého Skautského atletického přeboru včetně Atletického čtyřboje.

Poděkování patří též naším partnerům za jejich materiální podporu.

Napřesrok

Tímto vás zveme na další 31. ročník Skautského atletického přeboru, jehož součástí bude 18. ročník Atletického čtyřboje vlčata světlušek, který hodláme uspořádat v obvyklý říjnový termín roku 2021.

Za organizátory letošního závodu
Petr Fiala – Figy
Petr Morávek – Moráva

Tuto akci podpořili

Město Pardubice

Město Pardubice

HUDYsport Pardubice

HUDYsport Pardubice

Edera

Edera

Hainz

Hainz – trofeje a medaile

Komentáře

Zatím žádné…

Přidat komentář

 • Na jiné komentáře odkazujte jejich pořadovým číslem v hranatých závorkách, např. [42].
 • Podporujeme gravatary.
 • HTML značky nejsou povolené. Můžete však použít Texy! syntaxi – "text odkazu":odkaz, **tučně**, //kurzíva//.
 • Povinné jsou pouze jméno (přezdívka) a nějaký komentář.
Nový komentář